Österåkersmilen 2006 avlöpte i strålande solsken under ackompanjemang av musikskolan.

Totalt var det ca 300 deltagare. Segrare i damklassen blev Seeta Dageryd och herrklassen vanns av Staffan Wennerstad.

Milen 2006 lö 2006-06-10 15:06
Resultat skapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005

——————————————————————————–

Pl Namn Klubb Tid

Dam (71)

1 Seeta Dageryd Trinidad / Täby 41:07
2 Matilda Johansson FK Studenterna 42:01
3 Annika Hemberg Åkersberga 44:48
4 Pernilla Putnik Täby 47:25
5 Jeanette Sangfelt Åkersberga SS Lag 2 48:05
6 Helén Allstadius Åkersberga SS Lag 2 48:06
7 Helena Henriksson Åkersberga SK 48:45
8 Carin Pierre Fair Marin 49:28
9 Cecilia Bohler Åkersberga 49:35
10 Elisabeth Dargbe Åkersberga 50:14
11 Kristina G Röllingby Runners 50:39
12 Marie Sahlqvist Österskärskolan klass 50:42
13 Ulrika Lorentzi Team Totthummeln 51:32
14 Anna Allberg Åkersberga SS Lag 2 52:07
15 Anna Berggren Österskärskolan klass 52:22
16 Mona Rosada Åkersberga 52:29
17 Maria Norenius Roslagspartiet 53:26
18 Pia Dufbäck-Arkstedt Gympa med Pia Lag 1 54:29
19 Monika Andersson Åkersberga 54:50
20 Ann Svensson Röllingby Runners 55:07
21 Susanne Fyr Åkersberga 55:26
22 Lenitha Svärdling Fjärilarna 56:20
23 Lillemor Bäcke Österskärskolan klass 56:22
24 Caroline Forslund Åkersberga 56:28
25 Anne Leppänen Åkersberga SS Lag 2 56:40
26 Christina Dahlbäck Tärnan 56:45
27 Marita S Röllingby Runners 57:04
28 Camilla Hellström Åkersberga 57:10
29 Kay Sundberg Gympa med Pia Lag 1 57:27
30 Maria Hilland Åkersberga 57:30
31 Gunilla Lidström Fjärilarna 57:45
32 Roza Khoban Åkersberga SS Lag 1 57:47
33 Jasmine K Röllingby Runners 58:20
34 Pirko Davidsson Friskis & Svettis 58:36
35 Susanne Ekehult Fair Marin 59:50
36 Agnese Cebere Åkersberga 59:58
37 Sandra Tronning Åkersberga 59:59
38 Eva Adestam Fair Marin 1:00:02
39 Ida Renström Real Sötnos 1:00:15
40 Sara Falk Åkersberga 1:00:17
41 Jennie Lidström Fjärilarna 1:00:44
42 Catherine Theberg Åkersberga 1:00:49
43 Eva Dahlberg Roslagspartiet 1:00:54
44 Lotta Englund Fair Marin 1:00:58
45 Karin Falk Åkersberga 1:01:12
46 Petronella Arkinger Åkersberga 1:01:34
47 Irene Agrell Fair Marin 1:02:11
48 Gunilla Bengtsson Fair Marin 1:02:31
49 Katrin Alström Åkersberga 1:03:25
50 Alexandra Gierk Åkersberga 1:03:59
51 Catharina Brändström Åkersberga 1:04:00
52 Ann Charlotte Fahlstedt Roslagspartiet 1:04:01
53 Tina Green Åkersberga 1:04:24
54 Maria Ivarsson Gympa med Pia Lag 2 1:04:26
55 Anne Carlsson Åkersberga 1:04:59
56 Marie Dahlman Åkersberga 1:06:14
57 Lotta Holmér Täby 1:07:00
58 Emma Lundström Åkersberga 1:08:54
59 Evelina Schinkler Brottby 1:09:48
60 Agnes Edh Farsta 1:15:37
61 Charlotte Neckman Roslagspartiet 1:15:45
62 Agneta Rodriguez Åkersberga 1:15:51
63 Nina Wahlgren Roslagspartiet 1:20:19
64 Susan Westin Roslagspartiet 1:20:20
65 Ann Marie Söderberg Roslagspartiet 1:20:30
66 Gunilla Ysberg Roslagspartiet 1:31:01

Susanne Sjöstrand FK Studenterna ej start
Karin Tolander Rydbo IF ej start
Sandra Nordqvist Åkersberga SS Lag 1 ej start
Kenna K Röllingby Runners ej start
Marie Cederblad Åkersberga ej start

Herr (138)

1 Staffan Wennerstad FK Studenterna 33:18
2 Pål Norman Gympa med Pia Lag 1 35:12
3 Peter Gabrielsson Mälarö SOK 38:52
4 Kristoffer Öhman Täby 39:32
5 Markus “Matrosen” Jansson TH Piraterna 39:55
6 Emil Lundkvist Åkersberga 40:33
7 Peter Stockenberg Rydbo IF 41:04
8 Micke Eriksson Gympa med Pia Lag 1 41:05
9 Håkan Cederberg Åkersberga 41:06
10 Jan Hübenette Åkersberga 41:12
11 Arshia Shirin Bayan Brandkåren 41:13
12 Jan Olof Fällberg Gympa med Pia Lag 1 41:16
13 Joakim Fagerlund Åkersberga 41:41
14 Johan Hellman Åkersberga 41:55
15 Ludvig Dickman Real Sötnos 42:43
16 Kjell Kvarfordt Fredrikshofs FIF 43:04
17 Måns Jonsson Tärnan 43:09
18 Stefan Sandberg Brandkåren 43:15
19 Janne “Kroken” Koivuperä TH Piraterna 43:25
20 Peder “Patronen” Nordin TH Piraterna 43:37
21 Ari Tikka Vallentuna Innebandy 43:47
22 Fabian Hylin Åkersberga SS Lag 2 43:55
23 Alfred Buse Gympa med Pia Lag 2 44:04
24 Olle Sangfelt Åkersberga SS Lag 1 44:10
25 Roger Bäckström Gympa med Pia Lag 1 44:20
26 Alain Gouygou Österskärskolan klass 44:23
27 Mikael Costa Pinto Real Sötnos 44:31
28 Lennart Strandberg Gympa med Pia Lag 2 45:02
29 Mazi Sajjadi Gympa med Pia Lag 2 45:03
30 Hans Stadigs Friskis & Svettis 45:07
31 Juha Lagerberg Kitana Judo 45:09
32 Mikael Hjort Österskärskolan klass 45:38
33 Anders Madsen Brandkåren 45:39
34 Ronald “Kängan” Cheng TH Piraterna 45:43
35 Joel Larsson Åkersberga SS Lag 1 45:51
36 Pär “Pistolen” Andersson TH Piraterna 45:53
37 Johan “Järnspiken” Kasperi TH Piraterna 45:59
38 Hans Blomberg Brandkåren 46:05
39 Jamie Perry Tärnan 46:15
40 Peter O Röllingby Runners 46:28
41 Krister Kurzeja Åkersberga TK 46:37
42 Henrik Niemi Tärnan 46:46
43 Ola Halvarsson Roslagsalliansen 46:50
44 Peter Nummert Gympa med Pia Lag 2 46:58
45 Robert Forss Österskärskolan klass 47:03
46 Jonathan Middleton Ericsson Kista SK 47:22
47 Per Bjuréus Tärnan 47:36
48 Christoffer Adding Österskärskolan klass 47:38
49 Christer L Röllingby Runners 47:45
50 Ronnie Berggren Österskärskolan klass 48:06
51 Jonas Zackrisson Åkersberga SS Lag 2 48:13
52 Curt Malmborg Carlstein ord & bild 48:15
53 Peter Köhler Åkersberga 48:16
54 Per Linderoth Unitex 48:20
55 Per Gottfridsson Gympa med Pia Lag 2 48:22
56 Dick Eriksson Gympa med Pia Lag 2 48:29
57 Nicklas Mild Gympa med Pia Lag 2 48:35
58 Henrik Forsell Åkersberga SS Lag 2 48:36
59 Tomas Nilsson Åkersberga 48:53
60 Teo Hässler Kitana Judo 48:54
61 Matias “Musköten” Hallgren TH Piraterna 48:57
62 Derek Mearns Åkersberga 49:01
63 Stefan Lindmark Österskärskolan klass 49:04
64 Göran Svanberg Åkersberga 49:05
65 Fredrik Lindqvist Åkersberga 49:06
66 Mikael Åkerholm Åkersberga 49:07
67 Mart Maandi Åkersberga 49:09
68 Carl-Johan Sundberg Gympa med Pia Lag 1 49:15
69 Peter Svanborg Täby 49:16
70 Robin Rosada Real Sötnos 49:24
71 Mikael Tillberg Åkersberga 49:45
72 Christian “Kaptenen” Finnerm TH Piraterna 49:55
73 Björn “Bulan” Heimirsson TH Piraterna 49:58
74 Erik Ärnström Gympa med Pia Lag 1 50:21
75 Pär Nuder Carlstein ord & bild 50:29
76 LG Berglund Carlstein ord & bild 50:30
77 Johan Willén Carlstein ord & bild 50:31
78 Robin Beutelrock Kitana Judo 50:33
79 Ulf Lundgren Åkersberga 50:36
80 Peter Fahlstedt Roslagspartiet 50:38
81 Mikael Persson Cervin Bil AB 50:53
82 Bertil Nordqvist Åkersberga SS Lag 1 51:05
83 Lasse Svärdling Fjärilarna 51:11
84 Olle Burebo Åkersberga SS Lag 1 51:13
85 Jonas Hävrá Åkersberga 51:19
86 Timo “Tunnan” Leppänen TH Piraterna 51:29
87 Robert Angus Österskärskolan klass 51:39
88 Robert von Dardel Åkersberga 51:45
89 Bo Wahlberg Åkersberga Basket 52:25
90 Christofer Karivainio Gympa med Pia Lag 2 52:46
91 Lennart Burenius Åkersberga 52:51
92 Johan Arkinger Åkersberga 52:57
93 Micke Persaud Gympa med Pia Lag 1 53:32
94 Linus Lundin Rydbo IF 53:46
95 Petter Sjögren Real Sötnos 53:47
96 Hugo Arkstedt Gympa med Pia Lag 2 53:55
97 Markus Björk Österskärskolan klass 54:00
98 Stig Davidsson Åkersberga 54:06
99 Mats Andersson Åkersberga 54:09
100 Thomas Turunen Åkersberga 54:59
101 Christer Nilsson Åkersberga SS Lag 1 55:11
102 Erik Lönn Österskärskolan klass 55:19
103 Per Åström SEB IF 55:47
104 Johan Angenberg Åkersberga SS Lag 1 57:01
105 Christopher Hörman Åkersberga 57:08
106 Håkan Svensson Södra sportklubb 57:22
107 Johan Henriksson Tärnan 57:40
108 Mikael Dahlin Åkersberga SS Lag 2 57:46
109 Christer Naesenius Åkersberga 57:58
110 Håkan Fredström Spånlöt 46 58:33
111 Kalle Nilsson Åkersberga SS Lag 2 58:47
112 Joakim Olsson Roslagsalliansen 58:52
113 Anders L Röllingby Runners 59:21
114 Christer Larsson Åkersberga 59:23
115 Anton Hylin Åkersberga SS Lag 1 59:46
116 Viktor Svensson Åkersberga SS Lag 2 59:47
117 Oscar Dahlman Åkersberga 1:01:11
118 Michael Jonsson Åkersberga 1:01:19
119 Jimmy Ångman Tärnan 1:01:52
120 Magnus Fyr Åkersberga 1:02:47
121 Hans Block Åkersberga 1:03:00
122 Tomas Holmér Täby 1:03:39
123 Torbjörn Olsson Roslagsalliansen 1:04:34
124 Mats Carlsson Roslagsalliansen 1:04:43
125 Kent Björn Åkersberga 1:08:01
126 Måns Wallgren Åkersberga 1:08:57
127 Göran Jansson Åkersberga 1:09:09
128 Tommy Malmqvist Brottby 1:09:50
129 Kenneth Engström Stockholm 1:12:31
130 Anders Stark Gympa med Pia Lag 1 1:15:49
131 Harald Ysberg Roslagspartiet 1:30:59

Rikard Nilsson Friskis & Svettis ej fullf.
Johan Carselind Österskärskolan klass ej start
Jesper Edh Vällingby ej start
Daniel Wikfors Åkersberga ej start
Tobias Kjellberg Åkersberga SS Lag 1 ej start
Göran K Röllingby Runners ej start
Nils E Röllingby Runners ej start

Stavgång (5)

1 Sanna Dufbäck Gympa med Pia 1:21:28
2 Linnea Bergstam Gympa med Pia 1:21:29
3 Sara Wiklund Åkersberga 1:33:23
4 Britta Block Åkersberga 1:35:57

Marcus Mild Gympa med Pia ej start

Pojkar 99 (8)

1 Wille Svanberg Åkersberga 8:33
2 Gustav Grybe Åkersberga 8:42
3 Daniel Nyberg Åkersberga 9:10
4 Anton Ekstrand Åkersberga 9:37
5 Felix Carlsson Åkersberga 11:24
6 Raphael Bonnet Åkersberga 12:14
7 Tim Sundqvist Åkersberga 14:42

Andre Cederblad Åkersberga ej start

Pojkar 98 (8)

1 Jacob Brauer Åkersberga 7:38
2 Erik Hero Åkersberga 8:00
3 William Pehrson Åkersberga 8:25
4 Albin Gustafsson Åkersberga 8:35
5 Anton Adding Åkersberga 8:50
6 Axel Sahlqvist Åkersberga 8:58
7 Simon Rosshagen Åkersberga 10:01
8 Ludwig Gustafsson Åkersberga 10:46

Pojkar 97 (13)

1 Jesper Holmqvist Åkersberga 7:34
2 William Hasselström Ackers Innebandy 7:48
3 Alexander Svensson Åkersberga 7:54
4 Filip Hanell Åkersberga 7:55
5 Gustav Agrell Åkersberga 7:56
6 Philip Hübenette Åkersberga 8:02
7 Lukas Håkansson Åkersberga 8:04
8 Oliver Jansson Gunnard Åkersberga 8:13
9 Fabian Theberg Åkersberga 8:19
10 Elias Eklind Åkersberga 8:27
11 Anton Hansson Åkersberga 8:29
12 Rickard Kloth Åkersberga 9:13
13 Anton Häyhtiö Bromma 14:39

Pojkar 96 (8)

1 Gabriel Ekehult Åkersberga 7:10
2 Joel Bylander Åkersberga 7:35
3 Anton Cosmo Åkersberga 7:49
4 Gabriel Finnborg Åkersberga 9:03
5 Jonas Zakariasen Pallevantarna 9:30
6 William Sundqvist Åkersberga 9:47
7 Filip Ekstrand Åkersberga 14:40
8 Jakob Bergsten Åkersberga 46:24

Pojkar 95 (11)

1 Eric Stussare Åkersberga 12:20
2 Alexander Skillt Åkersberga 12:24
3 Jonas Lindström Åkersberga 12:30
4 Felix Hansson Åkersberga 12:58
5 Johan Eidmann Åkersberga 13:40
6 Fredrik Nyblom Åkersberga 14:07
7 Jonathan Reif Åkersberga 14:26
8 Olle Berggren Åkersberga 14:43
9 Jacob Norberg Åkersberga 15:09
10 Niklas Svärdling Åkersberga 16:14
11 Emil Lantz Åkersberga 17:23

Pojkar 94 (5)

1 Jacob Christoffersson Åkersberga 13:01
2 Erik Sundberg Åkersberga 13:03
3 Rickard Erlandsson Åkersberga 14:15
4 Jesper Olsson Åkersberga 18:01
5 Emil Zakariasen Pallevantarna 18:06

Pojkar 93 (2)

1 Tobias Andersson Åkersberga 13:43
2 Pascal Cederblad Åkersberga 19:55

Flickor 99 (3)

1 Rebecka Håkanson Åkersberga 10:02
2 Anna Kloth Åkersberga 10:25
3 Fredrika Theberg Åkersberga 11:02

Flickor 98 (3)

1 Malin Svärdling Åkersberga 8:38
2 Enya Hasselström Ackers Innebandy 9:31
3 Sarah Svensson Åkersberga 9:40

Flickor 97 (9)

1 Klara Henriksson Åkersberga 7:36
2 Gabriella Ryderås Åkersberga 7:59
3 Caroline Skillt Åkersberga 8:06
4 Elvira Johansson Åkersberga 9:05
5 Catrin Sellerman Åkersberga SK 9:52
6 Karolina Green Åkersberga 11:00
7 Emma Pettersson Åkersberga 11:31
8 Fanny Huss Åkersberga 11:54
9 Celine Fredriksson Åkersberga 11:58

Flickor 96 (7)

1 Freja Hanell Ackers Innebandy 7:32
2 Sara Rosada Åkersberga 7:57
3 Emelie Persson Åkersberga 9:18
4 Ada Lindmark Åkersberga 10:23
5 Matilda Svahn Åkersberga 10:24
6 Jennifer Wimert Åkersberga 10:27

Cecilia Törnros Myrängenskolan ej start

Flickor 95 (13)

1 Josefine Adding Åkersberga 15:01
2 Ebba Sverke Åkersberga 15:40
3 Matilda Stadigs Åkersberga 15:52
4 Kristina Angenberg Åkersberga 17:54
5 Andrea Calais Åkersberga 18:02
6 Tua-Lisa Ekehult Åkersberga 18:35
7 Ella Calais Åkersberga 18:40
8 Filippa Kloth Åkersberga 20:08
9 Jaqueline Cederblad Åkersberga 22:04
10 Lisa Pierre Åkersberga 22:18
11 Moa Lagerström Åkersberga 22:46
12 Malin Larsen Åkersberga 24:56
13 Nathalie Trautman Ångman Åkersberga 24:57

Flickor 94 (3)

1 Ella Johansson Åkersberga 17:22
2 Sofi Lang-Bagge Åkersberga 18:08
3 Hanna Redin Stockholm 21:57

Flickor 93 (2)

1 Sofia Näfve Åkersberga 13:55
2 Katja Davidson Åkersberga 14:54

 

Comments are closed.



Bad Behavior has blocked 10697 access attempts in the last 7 days.